Koks yra nešiojamųjų kompiuterių CO2 pėdsakas?

Skaičiuojama, kad informacinių technologijų pramonė yra lygiai taip pat atsakinga už šiltnamio efektą, kaip ir visa lėktuvų pramonė. Kadangi kasmet yra pagaminama net apie 272 mln. naujų nešiojamųjų kompiuterių, tai sudaro apie 2% viso į pasaulį išmetamo anglies dioksido (CO2) kiekio. Atsižvelgiant į tai, tiek įmonės, tiek fiziniai asmenys palaipsniui pradeda suprasti, kaip kasdieniai pasirinkimai gali daryti didžiulę įtaką klimato kaitai. Dėl šios priežasties esame priversti pradėti ieškoti būdų, kaip sumažinti CO2 emisiją ir padaryti teigiamus pokyčius ateinančioms kartoms. Vienas iš populiariausių būdų, kaip galime įsivertinti asmeninį poveikį aplinkai – išmatuoti anglies dioksido pėdsaką (angl. carbon footprint). Tai yra bendras šiltnamio efektą sukeliančių dujų (anglies dioksido CO2 ir metano CH4) kiekis.

Šiame straipsnyje pateiksime vieną iš paprasčiausių sprendimo būdų, kaip kiekvienas iš mūsų gali sumažinti CO2 pėdsaką – tvarios elektros ir elektroninės įrangos įsigijimas (toliau EEĮ). Kitaip tariant nešiojamųjų kompiuterių detalių pakartotinis naudojimas.

Kiek CO2 išskiria nešiojamasis kompiuteris?

Vien tik gamybos metu, ištyrus 230 vienodų nešiojamųjų kompiuterių, nustatyta, kad 1 nešiojamojo kompiuterio CO2 emisijos kiekis siekia 331kg. Tai sudaro apie 75–85 % bendro anglies pėdsako. Tai reiškia, kad pagaminus tik 3 naujus nešiojamuosius kompiuterius, išskiriama tona CO2, kuriuo galėtume užpildyti 66 kv. m. 3 kambarių butą. Nepaisant didelio CO2 emisijos kiekio paminėto anksčiau, taip pat gamybai sunaudojama apie 190 000 litrų vandens ir iškasama 1200 kg žemės. Didžioji dalis išmetamųjų teršalų susidaro gaminant detales pagrindinei plokštei (angl. motherboard), kietajam diskui (angl. solid state disk) ir ekranui.

Siuntimas – dar vienas svarbus veiksnys nešiojamųjų kompiuterių tiekimo grandinėje, kadangi transporto priemonių išmetami teršalai didina anglies pėdsaką. Ypač CO2 emisija kyla gabenant nešiojamuosius kompiuterius oro transportu, iš vienos šalies į kitą. Jei kompiuteriai būtų transportuojami tik per vandenyną ar sausumą, CO2 būtų išmetama daug mažiau. Remiantis dauguma gamintojų apie 6-12 % nešiojamųjų kompiuterių išmetamo CO2 kiekio susidaro transportuojant.

Įskaičiuojant anglies dvideginio išmetimą gamybos, transportavimo ir pirmųjų 4 naudojimo metų metu, vidutinis 1 nešiojamojo kompiuterio anglies pėdsakas yra NET 422,5 kg.

Būtina paminėti, kad CO2 emisijos kiekis itin skiriasi priklausomai nuo kompiuterio gamintojo, jo dydžio ir naudojimo dažnumo. Jei apskaičiuotume visų gamintojų anglies pėdsakus ir palygintume tarpusavyje, gautume +/- 15-20 % nuo vidutinio, prieš tai paminėto anglies pėdsako, kiekio.

Anglies pėdsakas naudojant nešiojamąjį kompiuterį

Norėdami išmatuoti nešiojamojo kompiuterio anglies pėdsaką, turime atsižvelgti į visą kompiuterio gyvavimo ciklą, įskaitant kasdienį naudojimą. Apskaičiuota, kad vidutinis nešiojamojo kompiuterio tarnavimo laikas yra 4 metai, naudojant jį 8 valandas per parą. Dėl skirtingo energijos suvartojimo, sunku nustatyti tikslų naudojamo nešiojamojo kompiuterio CO2 emisijos kiekį. Nauji HP kompiuteriai apytiksliai išmeta 32kg CO2, o „Lenovo T450“ – 91 kg CO2. Apskaičiavus didžiausio ir mažiausio išmetamo kiekio vidurkį, gauname apie 61,5kg CO2 vien tik naudojantis nešiojamuoju kompiuteriu.

Netiesioginis anglies pėdsakas

Nors šiame straipsnyje pagrindinis dėmesys yra skiriamas tiesioginiam nešiojamųjų kompiuterių naudojimui, svarbu suprasti, kad naudojimasis internetu taip pat turi savo įtaką anglies dioksido emisijos kiekiui. Naršymas internete nėra 100% ,,žalias“ (angl. CO2-free), o debesų kompiuterija (angl. cloud) yra dideli duomenų centrai, kurių veikimui būtinas aušinimas ir didelis energijos kiekis.

Nešiojamojo kompiuterio naudojimo pabaiga

Itin svarbu pasirūpinti ir nešiojamojo kompiuterio eksploatavimu jam sugedus ar nustojus veikti. Tačiau nešiojamojo kompiuterio perdirbimo procese anglies dioksido pėdsakas, pasak gamintojų, yra labai žemas ir siekia arba 1 arba <1 kg CO2, todėl dažniausiai nebūna įtrauktas į CO2 emisijos ataskaitas.

Kaip įmonė gali sumažinti savo informacinių technologijų anglies pėdsaką

Kaip jau nustatėme prieš tai, didžiausias nešiojamojo kompiuterio anglies pėdsako rodiklis matomas gamybos procese. Ar įsivaizduojate kokį poveikį turėtumėte, jei perkant naują nešiojamąjį kompiuterį galėtumėte iki 85% sumažinti CO2 išmetamą kiekį?

Puiki alternatyva – pakartotinio naudojimo nešiojamieji kompiuteriai

Pakartotiniam naudojimui paruošti nešiojamieji kompiuteriai yra tikra naujiena technologijų pasaulyje! Bėgant metams ir tobulėjant technologijomis, tobulėjome ir mes. Vis dažniau informacinių technologijų pasaulyje pasirodanti sąvoka ,,pakartotinis naudojimas“ (angl. remanufactured) – puikiai atspindi mūsų veiklą.

Šio proceso metu panaudoti nešiojamieji kompiuteriai yra perkuriami iš naujo. Pakartotinai panaudojame visas dalis, kurios neturi jokių defektų ir suteikiame įrenginiui naują išvaizdą – perkonstruojame ir atnaujiname tiek iš vidaus tiek iš išorės. Svarbu paminėti, kad jų našumas visiškai neatsilieka nuo naujai pagamintų kompiuterių, todėl pakeisti ir atnaujinti komponentai užtikrina neprilygstamą kokybę.

Kaip jūs galite sumažinti nešiojamojo kompiuterio anglies pėdsaką

Yra keletas žingsnių, kurių galime imtis, kad sumažintumėte nešiojamųjų kompiuterių anglies pėdsaką darbe ar namuose:

  1. Išjunkite, kai nesinaudojate – paprastas ir itin efektyvus sprendimas. Monitorius ir nešiojamasis kompiuteris neturi būti įjungtas, kai jis yra nenaudojamas, ypač naktį ar savaitgaliais.
  2. Valdykite suvartojamos energijos kiekį – pasirūpinkite, kad jūsų kompiuteryje būtų įjungtos integruotos maitinimo parinktys, kurios jums nesinaudojant nešiojamuoju kompiuteriu, gali jį išjungti arba perjungti į miego režimą.
  3. Naudojantis kompiuteriu sumažinkite ekrano ryškumą ir išjunkite ekrano užsklandą.
  4. Taisykite – jei kas nors jūsų kompiuteryje sugedo, nepirkite iš karto naujo, o pabandykite surasti problemą ir ją sutaisyti. Taip ne tik pratęsite nešiojamojo kompiuterio naudojimo laiką, bet ir sutaupysite pinigų!
  5. Perdirbkite – galite arba parduoti kažkam savo įrenginį arba atiduoti labdaros organizacijai, kuri perduos kompiuterį mokykloms arba asmenims, kuriems jo labiau reikia.

Ar nešiojamieji kompiuteriai yra ekologiškesni nei stacionarūs kompiuteriai?

Lyginant su stacionariais kompiuteriais, nešiojamieji kompiuteriai turi mažesnį CO2 pėdsaką dėl savo mažesnio dydžio ir kompaktiškumo. Tačiau abu kompiuterių tipai gali padaryti vienodą žalą aplinkai, jei nėra tinkamai eksploatuojami, kai pasensta arba tampa nebetinkami naudoti.

Taip pat, nešiojamųjų kompiuterių gamybos proceso metu sunaudojama žymiai mažiau energijos ir kitų išteklių, dėl mažesnio komponentų kiekio, jau įmontuoto monitoriaus ir efektyvaus procesoriaus, kuris prailgina baterijos veikimo laiką. Pavyzdžiui esant vidutiniam kompiuterio aktyvumui, stalinis kompiuteris gali sunaudoti 60-194 vatų energijos, o nešiojamasis kompiuteris net 3 kartus mažiau 19-60 vatų energijos.

Įdomus faktas! Nešiojamieji kompiuteriai yra tvaresni už išmaniuosius telefonus, nes jų tarnavimo laikas yra žymiai ilgesnis. Žmonės dažniausiai nešiojamuosius kompiuterius naudoja apie 4-5 metus, o išmanųjį telefoną įprasta atnaujinti vidutiniškai per dvejus metus. Sparčiai augantis mobiliųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių įsigijimas turės itin didelį neigiamą poveikį aplinkai, kadangi vis daugiau žmonių savo kasdieniniame gyvenime naudojasi internetu.

Kalbant apie anglies pėdsaką, nors nešiojamieji kompiuteriai nėra patys didžiausi šiltnamio efekto ,,kaltininkai“, tačiau jų gamybos metu išmetamas CO2 kiekis gali būti sumažintas, jei koncentruosimės į alternatyvas. Šiuo atveju įsigijus pakartotiniam naudojimui paruoštą nešiojamąjį kompiuterį yra pasiekiamas pagrindinis, jūsų kaip vartotojo, tikslas – minimizuoti anglies dioksido kiekį.

Tai, kas anksčiau buvo bauginanti perspektyva, tokia jau nebėra ir gali būti prieinama kiekvienam.